
Sverige skakas av en våg av sprängdåd som aldrig tidigare skådats. Under 2025 har över 150 explosioner inträffat – fler än något tidigare år. Bombdåd sker ungefär varannan dag i bostadsområden runt om i landet och påverkar många människors vardag.
Under januari slogs rekord för antalet sprängdåd på en enskild månad, och under de två första veckorna av januari inträffade redan 11 explosioner, enligt Polismyndigheten.
Explosionerna drabbar städer från norr till söder. Polisen uppger att Stockholm är värst drabbat, men även Göteborg och delar av södra Sverige har utsatts för explosioner.
Väcktes av handgranat i grannens lägenhet
Maria Rudbäck, 68, från Rosta i Örebro är en av dem som fått uppleva terrorn på nära håll. Under maj väcktes hon av en handgranat som kastades in genom grannens fönster.
– Utanför hennes dörr låg en morgonrock med blod på sig, säger Maria till Aftonbladet.
Klockan var halv fem den majmorgonen när det small i lägenheten bredvid Maria. På ett ögonblick förändrades hela grannskapet.
– Min granne ville gå ut på balkongen, men polisen ropade att hon måste gå in, säger Maria.
Hon har bott i området i 24 år och alltid upplevt det som tryggt. Sirener ljöd och hela gatan spärrades av.
– Polisen höll på hela förmiddagen. Fram till klockan tio fick vi inte lämna lägenheterna, säger Maria.
Såg guldklot flyga in
Marias väninna, som fick granaten genom sitt fönster, hade enligt Maria änglavakt.
– Hon såg ett guldklot som for in genom fönstret. Det blev ett hål där hennes tv stått, säger Maria.
Sommarvågen fortsätter
Under sommarmånaderna fortsatte våldsamma explosioner att skaka landet. Den 23 juni fick en person föras till sjukhus efter en explosion i centrala Skövde. Två dagar senare, den 25 juni, inträffade dubbla attacker i Malmö – först en explosion vid ett hus i Hyllie vid 17-tiden, följt av en detonation i Limhamn bara minuter senare.
I juli fortsatte sprängningarna. Den 18 juli inträffade två detonationer i Malmö - vid både en villa och ett flerfamiljshus i Bunkeflostrand. Den 31 juli förstördes entrén och en inglasad balkong vid ett bostadshus i Holma.
Även augusti präglades av våld. Den 23 augusti hittades en person död i samband med en bilexplosion i Östberga i Stockholm. Samma månad skakades Södertälje av flera explosioner.
Fortsatt terror under hösten
Sprängningarna fortsätter under hösten. Den 11 oktober drabbades tre olika orter samma dag - en explosion skedde vid en port i Landskrona, medan en detonation i terrängen i Vännäs skadade en av de gripna personerna. I Malmös utkanter orsakades skador av kraftig pyroteknik.
Den 26 oktober exploderade något i en trappuppgång i ett lägenhetshus i Mellerud, och den 28 oktober larmades polisen till en port på Ruskvädersgatan i Biskopsgården på Hisingen.
Den 1 november exploderade något i anslutning till ett fristående bostadshus i Södertälje strax innan 17-tiden. Huset fick skador, bland annat trasiga fönsterrutor.
Sex månader efter explosionen i maj har den värsta chocken lagt sig för Maria och de boende i Örebro, men oron finns kvar.
– Jag blev mer berörd än jag trodde. Så här i efterhand blir man mer på tå. Det är en del konstiga bilar som rör sig här om nätterna, så var det inte förut, säger Maria.
Sedan 2018 har polisen noterat totalt 777 detonationer i Sverige. I januari beskrev Erik Lindblad, polisens nationella operationsledare, antalet sprängningar för SVT som en ”katastrof”.