Facebook noscript imageSkogkär: Simona Räddarpartietsson
Mats Skogkär
Skogkär: Simona Räddarpartietsson
Ytterligare en variation på namnet Mohamsson kan kanske läggas till listan. Foto: Skärmbild från Facebook.
Ytterligare en variation på namnet Mohamsson kan kanske läggas till listan. Foto: Skärmbild från Facebook.

Undrens tid är ännu inte förbi. I en ny opinionsmätning tar sig Liberalerna för första gången på år och dag över spärren till riksdagen. Genom att acceptera att sitta i samma regering som Sverigedemokraterna har ordförande Mohamsson och partiledningen kanske ändrat kalkylen för dem som kan tänka sig att stödrösta på partiet.

På engelska kallas det en Hail Mary – ett desperat försök att i sista minuten och mot alla odds vända ett till synes oundvikligt nederlag till seger. Simona Mohamssons både bildliga och bokstavliga omfamning av Sverigedemokraterna och partiordföranden Jimmie Åkesson häromveckan var hennes och partiledningens Hail Mary. Och det kan ha varit ett lyckokast.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.