Facebook noscript imagePerson död efter polisinsats
Person död efter polisinsats
Genrebild. Foto: Johan Nilsson/TT
Genrebild. Foto: Johan Nilsson/TT

En berusad person som fördes av polis till sjukhus dog efter att ha kollapsat i polisbilen på söndagen. Händelsen utreds nu som misstänkt tjänstefel.

En person har avlidit efter att ha kollapsat under en polisinsats i Solna på söndagskvällen. Händelsen inträffade på E4:an vid Järva krog.

Personen hade tagits om hand av polisen på grund av hög berusningsgrad och skulle köras till akutmottagning, skriver Polisen på sin hemsida.

Under transporten eskalerade situationen inne i fordonet. Den berusade personen agerade hotfullt och bråkade med poliserna, vilket fick patrullen att begära hjälp via radio och stanna fordonet.

När förstärkning kom fram hade personen upphört att andas. Poliser inledde genast återupplivningsförsök som pågick tills ambulanspersonal tog vid. Patienten kördes akut till närliggande sjukhus men kunde inte räddas.

Ärendet har nu överlämnats till Särskilda utredningar som ska granska om poliserna agerat felaktigt. Stockholmspolisen hänvisar alla frågor vidare till utredarna.

Cecilia Aspegren

Journalist och biträdande redaktionschef. Har du nyhetstips? Mejla mig gärna: cecilia.aspegren@bulletin.nu