Facebook noscript imageNorska landslaget anklagas för högerextremism
Norska landslaget anklagas för högerextremism
Norska fotbollslandslaget gruppfoto inför fotbolls-VM. Foto: Faksimil, Fotballandslaget/Facebook
Norska fotbollslandslaget gruppfoto inför fotbolls-VM. Foto: Faksimil, Fotballandslaget/Facebook

Inför VM i Nordamerika fotograferades det norska fotbollslandslaget i vikingadräkter. Dräkterna har startat en debatt i norsk media. Bland annat kallas dräkterna för ”hypermaskulina och högerextrema”.

Enligt Jan Haug Skjoldli, professor i religionsvetenskap, kan norska landslagets dräkter ses som ”hypermaskulina och högerextrema”, rapporterar bland annat Aftonbladet.

Morgenbladets krönikör Markus Slettholm kallar estetiken ”fruktansvärt töntig” och VG:s krönikör Hans Petter Sjöli skriver att han vill ”få bort vikingen från fotbollen”.

– Det finns förstås något reaktionärt i att blicka tusen år tillbaka i tiden till när norrmän var ett rövarfolk som drog ut för att plundra och våldta i Skottland, säger Slettholm till NRK.

”Jag har inte råd att slösa tid på det”

Förbundskapten Ståle Solbakken svarade på kritiken vid en presskonferens.

– Det finns många större och svårare ämnen. Jag har inte råd att slösa tid på det, svarade Solbakken.

Mímir Kristjánsson, som representerar det socialistiska partiet Rødt i Stortinget, tycker kopplingen till extremism är tröttsam. På sin Facebook poserar Kristjánsson själv i Robin Hood-liknande utstyrsel.

– Jag är skittrött på att folk förknippar vikingatiden och det fornnordiska med nazism och högerextremism, säger Kristjánsson till NRK.

Rødt-politikern Mímir Kristjánsson. Foto: Faksimil, Mímir Kristjánsson/Facebook

Anton Storm

Anton Storm. Reporter