Facebook noscript imageMiljöpartiet vill att staten går in i Northvolt
Politik
Miljöpartiet vill att staten går in i Northvolt
Daniel Helldén (MP) och Northvolt-fabriken i Skellefteå. Foto: Viktoria Bank/Jonas Westling/TT
Daniel Helldén (MP) och Northvolt-fabriken i Skellefteå. Foto: Viktoria Bank/Jonas Westling/TT

Miljöpartiet anser att staten tillfälligt bör gå in som ägare för den konkursdrabbade batteritillverkaren Northvolt. Det säger språkröret Daniel Helldén till Dagens industri. På sociala medier är det emellertid flera som är kritiska till förslaget. ”Miljöpartiet vill som vanligt göra saker som kostar skattebetalarna otroligt mycket pengar”, lyder en invändning.

Bakgrunden till att MP vill att staten temporärt hoppar in som delägare i Northvolt är att man vill säkerställa en batteriproduktion i Europa och Sverige.

– Europa behöver batterierna, Sverige behöver batterierna och vi har en produktion som faktiskt rullar, säger partiets ena språkrör Daniel Helldén till Dagens industri.

Enligt honom är batterierna en nödvändighet för att få till en grön omställning.

– Vår uppfattning är att det finns en risk att man helt enkelt tappar bort Northvolt om man fortsätter att sälja ut delar och inte får till en varaktig produktion. Det skulle vara skadligt för Sverige och det skulle vara en stor kapitalförstöring.

Tillfällig lösning

En annan anledning till varför regeringen bör skrida till handling är det handelskrig och den osäkerhet som USA:s president Donald Trump sprider, säger Helldén.

Han poängterar att förslaget är en tillfällig lösning och att staten efterhand ska se till att andra kan ta över rodret. Några svar om var en ekonomisk smärtgräns går ger han dock inte. I och med Northvolts konkurs har miljarder gått förlorade från svenska AP-fonder, efter placeringar i batteritillverkaren.

– Det betyder ju inte att vi tycker att staten borde gå in med enorma belopp som man tappar bort, säger Helldén.

Läs även: Kinesiska delar i alla Northvolts batterier

Kritiseras

Utöver Miljöpartiet vill också Vänsterpartiet att staten hoppar in som ägare och räddar Northvolt. Enligt Dagens industri finns det även röster på liknande tema inom Socialdemokraterna.

Regeringen har å sin sida gett ett klart besked om att staten inte ska bli ägare i Northvolt. Och på sociala medier är det många som är djupt kritiska till Miljöpartiets förslag.

Däribland Ledarsidornas Johan Westerholm, som skrivit mycket om Northvolt och batteritillverkarens uppmärksammade konkurs. Han hänvisar till Uppdrag Gransknings program som visar att inte ett enda helt egentillverkat batteri lämnat fabriken och att man importerat kritiska komponenter från Kina.

Den före detta riksdagsmannen Richard Herrey (M) är också kritisk.

Läs även: AP-fonderna har fortsatt förtroende för ledningen – trots Northvolt-fiaskot

Oliver Dagnå

Redaktionschef
Tips mottages gärna!
oliver@bulletin.nu