Facebook noscript imageHjort: Mäns våld mot kvinnor? Nej det handlar om psykiatri
Klas Hjort
Hjort: Mäns våld mot kvinnor? Nej det handlar om psykiatri
Det är ett bättre sätt att skydda kvinnor och barn att hålla psykiskt sjuka inspärrade än att diskutera manlighet. Foto: Adam Ihse/TT
Det är ett bättre sätt att skydda kvinnor och barn att hålla psykiskt sjuka inspärrade än att diskutera manlighet. Foto: Adam Ihse/TT

Regeringen pekar på ”mäns våld mot kvinnor”. Men mönstret i de mest uppmärksammade morden handlar snarare om psykisk sjukdom och misslyckad tvångsvård.

Regeringen har beslutat att skapa ett nytt råd: ”Rådet för kvinnofrid”. Rådet ska ledas direkt av statsministern och ska bekämpa ”mäns våld mot kvinnor”.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.