Facebook noscript imageHallengren (S) om minskat sommaruppehåll: ”Be om ursäkt”
Hallengren (S) om minskat sommaruppehåll: ”Be om ursäkt”
Lena Hallengren (S) menar att sommarmånaderna är till för att träffa väljare. Foto: Claudio Bresciani/TT/Oscar Olsson/TT
Lena Hallengren (S) menar att sommarmånaderna är till för att träffa väljare. Foto: Claudio Bresciani/TT/Oscar Olsson/TT

Lena Hallengren är upprörd över att regeringen i år vill minska sommaruppehållet som varar ungefär tolv veckor. – Det är inte till riksdagen som man ska be om ursäkt, utan det är till väljarna, säger hon till Expressen.

Vanligtvis får Sveriges riksdagsledamöter ett långt sommaruppehåll som varar mellan midsommar till september. En vanlig löntagare får ungefär fem veckors semester, vilket innebär att riksdagsledamöternas sommaruppehåll är mer än det dubbla. Dessutom tjänar de dubbelt så mycket i förhållande till medellönen.

I år vill däremot regeringen hålla riksdagen öppen lite längre. De har bland annat fördubblat regeringssammanträden för att hinna med alla lagförslag de vill lägga fram till riksdagen. Bland annat finns ett 60-tal propositioner från justitiedepartementet.

– Vi lägger ner väldigt mycket arbete på att påskynda reformer som vi tror att det finns ett stort stöd för. Då vill vi också att riksdagen tar lite kortare sommarlov, säger statsminister Ulf Kristersson (M) till TT.

Be om ursäkt till väljarna

Expressen rapporterar att Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren är upprörd över beskedet. Hon menar att S jobbar dygnet runt under en valrörelse och att det inte går att betrakta som sommarlov.

Hon säger att riksdagen kan jobba extra på exempelvis helger men att sommarmånaderna är till för att riksdagsledamöterna ska åka runt och träffa väljare. Hon tycker det är ”demokratiskt häpnadsväckande” och att regeringen sätter käppar i hjulen för en valrörelse.

– Det är inte till riksdagen som man ska be om ursäkt, utan det är till väljarna. Jag tycker att de har rätt att möta sina företrädare, säger hon till Expressen.

Hon frågar även retoriskt om det är så att regeringen dragit benen efter sig och att de inte skickat sina förslag till riksdagen i tid.

”En riksdagsledamot har aldrig semester”

Alla håller däremot inte med Hallengren. Moderata riksdagsledamoten Lars Beckman delar en bild på X med texten: ”Mamma, vad är en sosse? Nån som vill ha allt du har förutom ditt jobb.”

Regionpolitikern i Västerbotten, Pontus Persson (SD), skriver: ”Jag vet inte vilken sosse som behöver höra det här, men en riksdagsledamot har aldrig semester. Aldrig.”

Finansdepartementets stabschef Niklas Gillström (M) skriver: ”Sossarnas spinn om att Gunnar Strömmer legat på latsidan de senaste tre åren och nu i panik måste kalla in riksdagen fullständigt saknar klangbotten hos befolkningen.”

Opinionsbildaren Markus Uvell skriver: ”Riksdagen är formellt sett öppen hela sommaren och ledamöternas uppdrag är att stifta lag - inte driva valrörelse.”

Anton Storm

Anton Storm. Reporter