
En kvinna som fälldes i tingsrätten för att ha sökt till högskolan med ett förfalskat gymnasiebetyg frias av hovrätten – för att förfalskningen var för dålig, vilket Dagens Juridik var först med att rapportera.
År 2021 sökte en 32-årig kvinna till en högskoleutbildning, och bifogade ett gymnasiebetyg. Men istället för att antas blev hon raskt polisanmäld av Universitets- och högskolerådet som misstänkte att det inlämnade betyget var en förfalskning.
Myndigheten hade goda skäl för sina misstankar, då ”vissa delar tycks vara inklippta” enligt anmälan, rapporterar Dagens Nyheter.
Vid en fortsatt granskning visade sig ännu värre brister, som att den gymnasieskola som påstods ha utfärdat betyget inte existerade när det ska ha getts, med en betygskala som inte användes vid tidpunkten.
Handlingen hade laddats upp på en lösenordsskyddad sajt, någon kvinnan förklarade med att en gängkriminell ex-pojkvän som fått tillgång till lösenordet hade laddat upp det förfalskade betyget.
Då kvinnan varken uppgav ex-pojkvännens namn eller angav vad som motiverat honom att ladda upp handlingen, imponerade förklaringen inte på tingsrätten som dömde henne för förfalskningen tidigare i år.
Hon dömdes samtidigt även för en förfalskning av ett anställningsavtal som hon använt under en konflikt på sin dåvarande arbetsplats, samt för att ha spottat en kvinna i ansiktet.
Nu frias hon emellertid av hovrätten för det förfalskade betyget. Detta då rätten anser att förfalskningen var så dåligt gjord att det inte fanns någon risk att den kunde uppfattas som äkta.
Hon döms dock för de övriga två brotten till en månads fängelse.