
Det internationella fotbollsförbundet FIFA har beslutat att låta Afghanistans damlandslag i exil delta i officiella tävlingar. Beslutet innebär en regeländring som gör att laget inte längre behöver godkännande från landets nationella fotbollsförbund, som i dag styrs av talibanerna.
Sedan talibanerna återtog makten i Afghanistan 2021 har kvinnor förbjudits att utöva idrott.
Det officiella damlandslaget förbjöds i hemlandet, och laget ”Afghan Women United” bildades i exil med spelare utspridda över hela världen, rapporterar AP.
Enligt FIFA:s tidigare regelverk krävdes ett erkännande från landets officiella fotbollsförbund för att ett landslag skulle få representera sin nation i officiella sammanhang.
Under FIFA-rådets möte i Vancouver på tisdagen fattades dock beslutet att ändra dessa regler för att möjliggöra lagets deltagande.
– Detta är ett mycket viktigt steg för dem och för alla som tror på det goda som fotbollen kan göra för att hjälpa dessa kvinnor och flickor, säger Fifas ordförande Gianni Infantino i ett uttalande.
”En känsla jag inte kan beskriva”
Beslutet har mottagits med stor glädje bland spelarna, som nu kan representera sitt land officiellt trots regimens motstånd i hemlandet.
– I fem år fick vi höra att det afghanska damlandslaget aldrig skulle kunna tävla igen eftersom männen som tog vårt land inte tillät det. Jag är oerhört stolt över FIFA:s beslut, säger den tidigare lagkaptenen och aktivisten Khalida Popal, enligt AP.
– I våra hjärtan har vi alltid varit landslaget. Att förhoppningsvis få bära vår flagga officiellt igen är en känsla jag inte kan beskriva, säger spelaren Nazia Ali.