
AP-fondernas vd:ar kallas till riksdagens finansutskott för att svara på frågor om investeringarna i Northvolt, där 5,8 miljarder kronor gick förlorade genom särskilt bildade bolag, rapporterar SVT Nyheter.
AP-fondernas vd:ar kommer att frågas ut i riksdagens finansutskott angående de uppmärksammade miljardinvesteringar som fonderna gjorde i batteriföretaget Northvolt genom särskilt bildade bolag. Northvolt har nu gått i konkurs och investeringar på 5,8 miljarder kronor har gått förlorade.
Oscar Sjöstedt, Sverigedemokraternas representant i finansutskottet, kommenterar situationen:
– Det här är ett första steg. Sedan kanske vi behöver kalla Ekobrottsmyndigheten också, säger Oscar Sjöstedt till SVT Nyheter.
Frågor om regelefterlevnad
Enligt SVT Nyheter anser Sjöstedt att det verkar som om de fyra aktuella AP-fonderna har försökt runda reglerna för hur AP-fonder får hantera pensionskapitalet.
SVT rapporterar även att AP-fondernas verkställande direktörer inte har velat ställa upp på intervjuer i ärendet.