Facebook noscript imageAngrep fotograf i Göteborg – polischef stoppade gripande på ”Gazaplatsen”
Nyheter
Angrep fotograf i Göteborg – polischef stoppade gripande på ”Gazaplatsen”
Fotografens egen bild av den man som åtalas för misshandel, längst till höger. Bild: FUP
Fotografens egen bild av den man som åtalas för misshandel, längst till höger. Bild: FUP

En person som försökte dra ned en fotograf från en bänk under en pro-palestinsk demonstration i Göteborg undgick gripande då insatschefen menade att det kunde skapa oro på ”Gazaplatsen”, enligt en polis vittnesmål. En man som slog fotografen i ansiktet vid samma tillfälle har nu åtalats för misshandel vid Göteborgs tingsrätt. ”De är inte rädda för någonting, för de vet att de kommer undan” säger fotografen till Bulletin.

Den 13 oktober förra året är en frilansreporter i Göteborg på uppdrag som fotograf för att bevaka en pro-palestinsk demonstration som marscherar från Gustaf Adolfs torg till Götaplatsen.

Vid flera tillfällen uppstår tumult när demonstranter försöker hindra fotografen från att fotogradera och filma, bland annat genom att ställa sig framför honom och vifta med flaggor och plakat.

Fotografen har med sig ett privat personskydd på två personer, ett skydd som han har arrangerat på egen hand.

Varför kände du dig tvungen att ha ett eget personsskydd vid det här tillfället?

– Det är en samlad hotbild, och min bedömning var att flera andra frilansreportrar, journalister har blivit attackerad och misshandlade helt öppet framför ögonen på polisen, säger fotografen till Bulletin och fortsätter:

– Jag har dragit den slutsatsen att de så kallade dialogpoliserna i Göteborg är helt värdelösa, helt meningslösa att använda. Polisen är konstant underbemannade, det klarar inte av att hålla ordning så att man kan känna sig trygg på platsen där man ska arbeta.

– Det är inte den enskilde polisens fel, utan det är högre upp som är problemet, att de inte kan se till att fler är på plats, som kan hålla det lugnt och tryggt. Så jag blev tvungen att agera, och det visade sig hundra procent korrekt att jag behövde ha egna livvakter. Annars hade det gått säkerligen mycket värre.

Upplevde du att livvakterna var till hjälp att hindra att det eskalerade till något värre?

– Helt klart. Utan dem vet jag inte hur det hade slutat, jag vågar inte ens tänka tanken kring utfallet uten dem. Det kunde gått hur illa som helst.

”De är inte rädda för någonting, för de vet att de kommer undan”

Inför demonstrationen hade fotografen dessutom hängts ut och utsatts för olika former av förtal på sociala medier, vilket förhöjde hotbilden ytterligare.

– Jag är en av de i Sverige som har bevakat Palestinademonstrationerna allra mest och under längst tid, så jag har bra koll på vad det var från början, hur det har utvecklat sig och vad det har blivit på senare tid, hur de har blivit bra mycket våldsammare och farligare

– De drar sig inte för att attackera, mitt framför näsan på poliserna, och ge sig på andra frilansreportrar som åkt på stryk, och även försök till stöld, att ta deras utrustning ifrån dem. De är inte rädda för någonting, för de vet att de kommer undan, det blir inga direkta påföljder.

”Skapade rejält med ilska från övriga på torget”

Så blir det även på demonstrationen den 13 oktober. Poliser på plats måste vid flera tillfällen ingripa för att hjälpa livvakterna att skydda fotografen och förhindra ordningsstörningar och brott. Enligt en polis på plats är fotografen ”uppenbart (...) välkänd för demonstranterna” så att han ”genom sin blotta existens skapade rejält med ilska från övriga på torget.”

När fotografen ställer sig på en bänk vid Kungsportsplatsen för att filma demonstrationen blir det åter tumult och de två poliser som är vid platsen räcker inte till. Flera demonstranter viftar med plakat för att förhindra att fotografen filmar, samtidigt som upprörda diskussioner pågår mellan demonstranter och personer ur allmänheten.

Under tumultet ser den ena polisen hur en av demonstranterna drar fotografen i byxbenet så han faller bakåt, ned från bänken. Fotografen får emmellertid hjälp av en livvakt som lyckas hålla honom från att falla ned på marken, samtidigt som allt fler demonstranter ansluter för att skrika och skandera mot fotografen.

Det är då en svartklädd person från demonstranternas led ger fotografen ett knytnävsslag i ansiktet som orsakar en blödning på näsan. Det pågående tumultet förvärras när poliser, livvakten och andra försöker ingripa, samtidigt som demonstranterna enligt den ena polisens vittnesmål ”eggar på situationen genom att fortsätta gå på” fotografen.

En av fotografens livvakter uppger i förhör att han och en ordningsvakt som befinner sig på platsen lyckas få ned en misstänkt person på marken men blir tvungen att släppa denne för att fokusera på sin uppdragsgivare.

Chef stoppar gripande ”då de var på Gaza platsen”

Den misstänkte personen lyckas ta sig från platsen, medan ett försök att gripa den person som slet i fotografens byxor stoppas av polisinsatschefen ”då det
ev. kunde bli upprörd stämning då de var på ’Gaza platsen’” enligt polisens vittnesmål. Fotografen tas till sjukhus, där läkare konstaterar en fraktur på näsbenet.

I ett mejlt till utredare skriver fotografen att misshandeln har haft en stor påverkan på hans liv, då han numera undviker folkmassor samt att åka in till staden. ”Jag ser över min axel om någon följer efter mig eller ifall någon från dessa Palestinademonstranter skulle känna igen mig när jag måste gå ut” skriver han bland annat.

Misshandeln har även fått honom att tacka nej till ytterligare frilansuppdrag då ”det har blivit alldeles för farligt helt enkelt”. Han beskriver dessutom ”hemska mardrömmar där jag slåss för mitt liv mot flera personer som har varit beväpnade med kniv”, från vilka han vaknar upp viftandes med armar och ben.

”Sammantaget påverkar det mig fortfarande än idag och det har fått mig att ändra väldigt mycket i min vardag. Mina vanor, att gå runt att behöva tänka ifall någon skulle hoppa på mig oprovocerat igen” skrivrer fotografen, som begär ersättning för kränkning, sveda och värk, förlorad inkomst och förstörda kläder samt en kamera.

30-åring med tolkbehov grips som misstänkt

Med hjälp av övervakningsbilder samt fotografier som den misshandlade fotografen tagit lyckas polisen identifiera och gripa en misstänkt, och under husrannsakan påträffas samma slags kläder som den misstänkte har på sig på bilderna.

Den misstänkte är en 30-årig man med tolkbehov på arabiska som tidigare varit statslös men nu är svensk medborgare. Han åtalas förutom för misshandeln av fotografen för ohörsamhet mot ordningsmakten vid ett tidigare tillfälle, under en demonstration i Nordstan i Göteborg den 23 juni.

Den misstänkte på den tidigare demonstrationen, där han misstänks för ohörsamhet mot ordningsmakten. Bild: FUP

Han har tidigare dömts för flera fall av trafikbrott och narkotikabrott samt frikänts från misshandel och barnfridsbrott efter att ha åtalats för att ha misshandlat sin ex-hustru framför deras gemensamma barn.

I förhör erkänner 30-åringen att han var på plats under demonstrationen och att han är den person som förekommer på flera av de fotografier som ingår i bevisningen, men nekar till att ha misshandlat reportern.

På onsdagen hölls rättegången mot mannen, och dom kommer meddelas den 23 april.

Uppdatering 16:40: Åklagare John Eriksson har återkommit till Bulletin med svar på frågor. ”Angående påföljd yrkade jag på villkorlig dom i förening med samhällstjänst” skriver Eriksson.

”Vad gäller bevisningen och den kommande domen avser målet två olika gärningar vid två olika tillfällen - dels en ohörsamhet mot ordningsmakten och dels en misshandel. Bevisningen vad gäller ohörsamhet mot ordningsmakten anser jag är stabil. Vad gäller misshandeln är bevisningen inte riktigt lika robust. Jag pläderade för att båda gärningarna var styrkta. Nu återstår att se hur domstolen bedömer saken.” skriver han vidare.

Johannes Nilsson

Reporter.