Facebook noscript imageAlla döda efter bussolyckan identifierade
Alla döda efter bussolyckan identifierade
Minnesplats efter bussolyckan där tre personer omkom under fredagseftermiddagen. Foto: Christine Olsson/TT
Minnesplats efter bussolyckan där tre personer omkom under fredagseftermiddagen. Foto: Christine Olsson/TT

Alla döda är identifierade efter fredagens bussolycka i Stockholm. Det handlar om tre kvinnor – två i 65-årsåldern och en i 55-årsåldern, skriver polisen på sin hemsida.

Polisen söker de anhöriga till den tredje kvinnan i ett annat europeiskt land, skriver man vidare.

En av kvinnorna arbetade på Åklagarmyndigheten och en kvinna var anställd på Karolinska universitetssjukhuset, skriver flera medier.

De anställda på Karolinska informerades under måndagen.

”Vi har informerat medarbetare om det inträffade. I övrigt får vi hänvisa till polisen”, skriver Henrik Pehrsson, pressekreterare på Karolinska universitetssjukhuset i ett mejl till Expressen.

Även Åklagarmyndigheten bekräftar att en anställd har omkommit.

– Självklart är alla här i sorg och det är något vi försöker att bearbeta, säger Ulrika Holm, ekonomidirektör på Åklagarmyndigheten till SVT.

Det var i fredags eftermiddag som bussen rammade en busskur på Valhallavägen i centrala Stockholm och tre personer miste livet.

Hade säkerhetsbarriär

Bussen i olyckan var utrustad med en säkerhetsspärr och den kunde inte köra fortare än 20 kilometer i timmen i olycksområdet, säger SL:s vd Erik Norling till SVT.

SL-bussen hade så kallad geofencing, en teknik som man även kan hitta på till exempel elsparkcyklar, och som gör att det inte går att köra över en viss hastighet inom ett visst område.

– Den typen av barriärer, vi behöver se om det finns någon anledning att se över dem framåt, säger Norling i SVT:s morgonstudio.

Misstankar kvarstår

Enligt uppgifter till Dagens Nyheter var det ett akut sjukdomstillstånd hos chauffören som orsakade olyckan. Detta enligt ett internt meddelande som gått ut till de anställda vid bussbolaget. Uppgiften dementeras dock av bussbolaget, som menar att det inte är klarlagt vad som ligger bakom olyckan, rapporterar TV4 Nyheterna.

Busschauffören har släppts, men är fortfarande misstänkt för vållande till annans död och vållande till kroppsskada.

”Utredningen är inne i ett intensivt skede, med både förhör och tekniska undersökningar. Syftet med utredningen är att försöka klarlägga vad som har hänt. Misstankarna om vållande till annans död kvarstår tillsvidare”, säger åklagaren och förundersökningsledaren Carolina Frohm i ett pressmeddelande.

TT Nyheter